Kedilerde Kötü Koku Nedenleri
Kedilerde Kötü Koku Nedenleri
2340 15/11/2022

Kediler temizlikleri ve titizlikleri ile ünlü canlılardır. Hemen hemen her kediyi gün içerisinde saatlerce yalanırken ve tüylerini temizlerken ya da tararken görebilirsiniz. Bu alışkanlıkları sadece tüylerinin temiz ve düzenli olmasını sağlamaz aynı zamanda kokmamasını da sağlar. Ancak bazı durumlarda kediniz kötü kokabilir. Her ne kadar bu koku zararsız ya da kolay giderilebilir olsa da bazı koku problemleri aslında bir sağlık probleminin belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Kedinin neden koktuğunu anlamak için öncelikli olarak kokunun kaynağını bulmak gerekmektedir. Kedinizin sadece baş, yüz ya da kalça bölgesi veya vücudunun tamamı kokuyor olabilir. Kokunun nedenini anlamak için kaynağını bulmak oldukça önemlidir.

Kedilerin Kötü Kokmasına Neden Olan Durumlar

Bazı kişiler kedilerin vücudunun ya da ağzının kötü kokmasının normal olduğunu düşünmektedir. Halbuki bu oldukça yanlış bir düşünce. Kediler son derece temiz canlılardır. Kediden bir anda kötü koku gelmeye başlaması normal değildir.

Ağız Bölgesi

Kedilerde kötü ağız kokusu genellikle bir sağlık probleminin işaretidir. Kedinin yediklerine bağlı olarak geçici bir kötü ağız kokusu da olabilmektedir. Ancak kedilerde kötü ağız kokusunun en yaygın nedeni ağız problemleridir. Ağızda biriken plak ve tartar bakteriyel yapısı nedeniyle kötü kokulara neden olur. Diş eti iltihabı da kötü ağız kokusuna yol açan başka bir problemdir. Diş eti iltihabı ilerleyerek daha ciddi diş eti hastalıklarına ya da diş kaybına neden olabilir.

Kedilerin ağzında meydana gelen açık yaralar ya da kitleler de tedavi edilmediğinde kötü kokuya neden olur. Bu lezyonlar stomatitis gibi farklı problemlere yol açar. Ağızda meydana gelen yaralar sadece kedinin ağzının kötü kokmasına neden olmaz aynı zamanda kedi için oldukça rahatsızlık vericidir. Bununla birlikte ağız yaraları nedeniyle çeşitli böbrek rahatsızlıkları veya kontrolsüz diyabet gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

Kalça Bölgesi

Kötü kokunun kedinin kuyruk kökü ya da civarından gelmesi durumunda problem muhtemelen anüs çevresindedir. Kedilerde de insanlardaki gibi gaz problemi olabilmektedir. Eğer kediniz sıklıkla kötü kokulu gaz çıkarıyorsa sindirim sisteminde bir problem olabilir. Bu gibi durumlarda muayene için kediyi veterinere götürmeniz gerekmektedir.

İshal de kalça bölgesinde kokuya yol açabilen rahatsızlıklardan birisidir. Özellikle dışkının kedinin tüylerine bulaşması kalça bölgesinde kötü kokuya neden olabilir. Kedinizin ishal probleminin iki günden uzun sürmesi durumunda veteriner hekime muayeneye götürmeniz tavsiye edilir.

Kedilerin arka kısmında kötü kokuya neden olabilecek bir diğer rahatsızlık da kabızlıktır. Bağırsakta dışkı birikmesi ve sertleşen dışkının uzun süre bağırsakta kalması kötü kokuya yol açabilmektedir. Bu durum aynı zamanda kedinin kendisi için de rahatsız edicidir. Kabızlık birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir.