Köpeklerde Hamilelik
Köpeklerde Hamilelik
2340 15/11/2022

Yeni doğan köpek yavruların dünyaya gözlerini açmasını izlemek oldukça hoş bir deneyim. Ancak köpeklerin hamilelik süreci kafa karıştırıcı, stresli ya da zorlayıcı da olabilir. Eğer köpeğiniz çiftleşecekse mutlaka bilmeniz gereken birçok şey var. Bu yazımızda hamilelik sürecine dair detayları bulabilirsiniz.

Köpeklerde hamilelik yaklaşık olarak 62 – 64 gün arası sürer. Doğumun tam olarak ne zaman gerçekleşeceğini belirlemek ise zordur. Çünkü köpeklerde çiftleşme ile ana rahmine düşmenin günü aynı olmayacağı için yapılan hesaplama tam olarak tutmayabilir. Bununla birlikte hamilelik süresi ırklara ve köpeğin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

Hamileliğin ilk ayında döllenmiş yumurtalar rahme ilerler ve burada 15 – 18 gün boyunca rahim duvarında kalır. Fetüslerin büyüme hızı çok yüksektir. Neredeyse her hafta fetüslerin büyüklüğü iki katına çıkar. İlk ayın sonunda fetüslerin kalp atışları duyulabilmektedir. Gelişim ikinci ayla birlikte daha da hızlanır ve artık embriyolar köpek şeklini alır. İkinci ayın sonunda ve üçüncü ayın başında ise yavrular dünyaya gelmeye hazırdır.

Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpekler için evde kullanılabilecek hamilelik testi yoktur. Bu nedenle köpeğin hamile olup olmadığını anlamanın farklı yöntemleri vardır. En doğru yöntem ise teşhis için veteriner hekimler tarafından yapılan testlerdir. Köpeğinizin çiftleştiği günü hatırlıyorsanız çiftleşmeden yaklaşık 28 – 30 gün sonra fiziksel muayene için veteriner hekime götürebilirsiniz. Bu dönemde fetüsleri karından yapılan fiziksel muayene ile hissetmek mümkündür. Fetüslerin büyüklüğü köpeğin boyutuna bağlı olarak bir üzüm tanesi ile golf topu boyutu arasında değişir. Fiziksel muayenede hissedilenler aslında yavruları çevreleyen içi sıvı dolu keselerdir. Karından yapılan fiziki muayenenin veteriner hekim tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi takdirde yavrulara zarar verme riski bulunmaktadır. Yavruların içinde bulunduğu kesenin şekli birinci aydan itibaren değişir bu nedenle fiziksel muayenenin yapıldığı tarih son derece önemlidir.

Fiziki muayeneye alternatif olarak hamileliğin 25 – 35. günleri arasında ultrason yapılmaktadır. Ultrason ile yavruların kalp atışlarını duymak mümkündür. Ayrıca anne karnında kaç yavru olduğu da ultrason ile belirlenebilir. Bu dönemde yavruların kalp ritmi annenin kalp ritminden 2 – 3 kat daha hızlıdır.

Köpeklerde hamileliğin anlaşılabilmesi için uygulanan bir diğer test de hormon testidir. Hamileliğin 25 – 30. günleri arasında uygulanan testte köpekten kan alınır ve kanda relaxin hormonu olup olmadığı kontrol edilir. Relaxin sadece hamilelik döneminde salgılanan bir hormon olduğu için güvenilir bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Hamileliğin teşhisinde en etkili yöntem röntgendir. Gebelik oluştuktan minimum 55 gün sonra yapılır. Çünkü daha önceki sürelerde yavruların iskelet sistemi gelişmediği için röntgende görüntülenemez. Röntgen ile anne karnında tam olarak kaç yavru olduğunu belirleyebilmek de mümkündür.