Yavru köpeğinize hayatınızın kapısını açtığınız andan itibaren tarifsiz bir değişime adım atarsınız. Onun sağlığı, beslenme ihtiyaçları, gelişimi ve elbette mutluluğu önceliklerinizi bir anda değiştirir. Yavru köpeklerde mutluluk ne yalnızca fiziksel gereksinimlerinin eksiksiz karşılanmasına ne de psikolojik sağlıklarının desteklenmesine indirgenebilir. Mutluluk fiziksel ve psikolojik gelişimlerinin, insanlarla kurdukları sevgi ve güven dolu bağın bir bütünüdür. Bu yazımızda yavru köpeklerin mutluluğuna mutluluk katacak önerileri bulabilirsiniz.

Birlikte Oyun Oynayın

Yavru köpekleri mental ve fiziksel olarak stimüle etmenin en etkili yollarından biri onlarla düzenli olarak oyun oynamaktır. Oyun seansları yavru köpeğin insanlara, yuvasına ve yeni yaşamına alışması adına en önemli gerekliliklerin başında gelir. Oyun oynarken köpek oyuncakları kullanılabilse de asıl olan oyuncaklı ya da oyuncaksız interaktif oyunlara ağırlık verilmesidir. Çok sert ve ani hareketlerin dahil olduğu oyun seanslarında dikkatli olmak gerekir. Yavru köpeklerin narin bir vücut yapıları vardır, üstelik bu tarz oyunlar onların aşırı heyecanlanmasına neden olabilir. Mücadele ağırlıklı oyunların doğru yönetilememesi köpeklerin agresif oyunlara alışkanlık kazanması ile sonuçlanabilir. Bu durum özellikle büyük ırk köpeklerde orta ve uzun vadede çeşitli sorunları beraberinde getirir.

Erken Dönemde Eğitime Başlanmalı

Sahiplenme sürecinden sonra yaşlarından bağımsız olarak köpeklerin eğitim süreçleri ile buluşturulması gerekir. Eğitim, köpeklerin ne yapıp ne yapmayacaklarını öğrendikleri bir süreçten ibaret değildir. Yavruluk döneminde kısa tutulan ve her gün devam ettirilen köpek eğitimleri sayesinde zihinsel uyarımlarının sağlanması, güven duygularının geliştirilmesi ve insan ile yavru arasındaki bağların güçlendirilmesi mümkündür. Mental stimülasyon yavruların mutlu ve sağlıklı olması adına temel gereksinimler arasında yer alır. Fiziksel aktivitelerle desteklenen eğitimler ile yavruların çok daha mutlu, öz güvenli ve sevgi dolu bir yaşamları olmaları sağlanabilir. Ödül mamaları ile tanıştıkları bu dönem öğrenmeye en açık oldukları zaman dilimleridir.