Yeni Doğan Kedi Beslenmesinde Olması Gereken Besinler
Yeni Doğan Kedi Beslenmesinde Olması Gereken Besinler
2340 15/11/2022

Yavru kedilerin en erken 6 -8 haftalıkken sahiplenilmesi önerilir. Bunun nedeni ise söz konusu sürenin yavru kedilerin sütten kesilmesi ve katı gıdaya geçmesi için yeterli olmasıdır. Ancak bu her kedi için geçerli bir durum değildir, yavru kediler çeşitli nedenlerle annelerinden erken ayrılabilirler. Evinizde yeni doğmuş yavrular varsa anneleri yanlarında olsa bile hayatta kalabilmeleri ve sağlıklı olabilmeleri için beslenmelerinin son derece önemli olduğunu unutmamanız gerekir. Yavru kedilerin beslenme ihtiyaçları yetişkin kedilerin ihtiyaçlarından farklıdır. Bu nedenle farklı mamalarla beslenmeleri gerekmektedir. Yavru kedilerin sağlıklı bir şekilde büyüyüp güçlenmesi için protein, kalori, mineral ve vitamin açısından zengin içerikli gıdalarla beslenmeleri gerekmektedir.

Yavru Kediler Ne Yemeli?

Yavru kediler hızlı büyüdükleri için beslenme ihtiyaçları da bu doğrultuda farklılaşır. Yeni doğmuş olan kediler yaklaşık üç haftalık olana kadar anne sütü ya da yavru kediler için özel olarak üretilen süt tozları ile dengeli bir biçimde beslenebilir. Bu süreçte kedi, anne sütünden ya da yavru kediler için olan süt tozundan başka bir besin ile beslenmemelidir. Bebek mamaları ya da köpek yavruları için olan süt tozları yavru kedilerin beslenmesi için uygun değildir. Yavru kediler için önemli olan taurin gibi bazı amino asitler köpek yavruları için olan süt tozlarında ya da keçi sütünde bulunmamaktadır. Taurin olmadan yavru kedilerde ciddi kalp problemleri ya da körlük meydana gelebilir.

Yavru kediler 3 – 4 haftalık olduktan sonra yaş ya da kuru mama yiyebilirler. Bu noktada yavru kediye verilecek olan mamanın yavru kediler için özel olması ya da her yaştan kedinin tüketimine uygun bir mama olması gerekir. Yetişkin kedi mamaları bu noktada yavru kediler için yeterince besleyici değildir. Yetişkin kedi mamaları, yavru kediler için yeterince yağ, protein ya da karbonhidrat içermemektedir.

Yavru Kedi Beslenmesinde Geçiş

Yavru kediler doğumdan sonraki ilk 3 – 4 hafta boyunca sadece sıvıyla beslenmelidir. Sonrasında ise yavaş yavaş katı gıdalara geçiş yapılmalıdır. 3 – 4 haftalık süre tamamlandıktan sonra eğer anne kedi varsa hem anne hem de yavrular için yaş mama bırakabilirsiniz. Yavrular, annelerini izleyerek kendi başlarına yemek yemeye başlayabilirler. Ezme formunda hazırlanmış olan yaş mamalar içerisinde tane içermediği için yavru kediler tarafından daha kolay tüketilebilir. Bir süre sonra anne kedi artık yavrularla daha az zaman geçirerek onların kendi başına hayatta kalmalarını öğrenmelerini sağlar.

Yanında annesi olmayan 3-4 haftalık bir kediniz varsa az miktarda ezme formunda yaş mamayı süt tozu ile karıştırarak geçiş yapabilirsiniz. Yavru kedinin rahat bir şekilde yiyebilmesi için mamayı küçük bir kaşıkla ağzının yanına getirmeniz gerekir. Birçok yavru kedi hayatının bu döneminde artık mamayı emebilir ya da çiğneyebilir hale gelmektedir. Sonrasında ise yavaş yavaş kaşığı, mama kabına yaklaştırarak kedinin mama kabına alışmasını sağlamanız gerekir.